W sobotni wieczór Wrocław oficjalnie stał się stolicą polskiego filmu. Wypełniona po brzegi sala kongresowa Wrocławskiego Centrum Kongresowego (Hala Stulecia) gościła największe gwiazdy ekranu podczas uroczystej inauguracji dwóch wydarzeń: 15. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa oraz 19. Festiwalu Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego. Galę z dużą dawką swobody i humoru poprowadziła popularna para aktorska: Anna Samusionek i Robert Gonera. Wśród gości na widowni zasiedli m.in. wybitni reżyserzy: Feliks Falk, Radosław Piwowarski oraz Waldemar Krzystek.Najważniejszym momentem wieczoru było wręczenie pierwszych honorowych statuetek:
- Andrzej Grabowski odebrał Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Aktor, dziękując za wyróżnienie, zacytował Jacka Nicholsona: „Każdy rok, w którym nie umarłem, uważam za udany”.
- Zbigniew Buczkowski został uhonorowany Platynowym Dzikiem za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Artysta podkreślił, że to dzięki spotkaniom z wielkimi reżyserami na swojej drodze zawodowej jest dzisiaj tym, kim jest.
Podczas gali oficjalnie ogłoszono listy twórców nominowanych do tegorocznych nagród głównych – Złotych Szczeniaków oraz Złotych Dzików. W konkursie o miano najlepszych powalczą m.in. reżyserzy Wojciech Smarzowski, Michał Kwieciński i Emi Buchwald, a o nagrody aktorskie m.in. Agata Kulesza, Agnieszka Grochowska, Tomasz Schuchardt i Eryk Klum. Festiwalowe emocje dopiero się rozkręcają. Już dziś w Kościele św. Maurycego odbędzie się spektakl poetycko-muzyczny „Znak pokoju”, a od poniedziałku ruszają bezpłatne projekcje konkursowe w Multikinie Pasaż Grunwaldzki.
Tegoroczna edycja, organizowana przez Stajko Film we współpracy z Miastem Wrocław, ma szczególny zasięg. Festiwalowe emocje nie ograniczają się jedynie do stolicy Dolnego Śląska. Dzięki współpracy z Miastami Partnerskimi, gwiazdy i wydarzenia towarzyszące zawitają również do: Bystrzycy Kłodzkiej (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury),Brzegu Dolnego (Dolnobrzeski Ośrodek Kultury). Mieszkańcy tych miejscowości będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach autorskich ze Stanisławem Dzierniejką, recitalach Roberta Gonery i Zbigniewa Zamachowskiego oraz wyjątkowych spotkaniach z aktorami.

