Stanisław Dzierniejko uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Podczas uroczystej gali kończącej 19.FRF& 15.FAF miało miejsce wyjątkowe wydarzenie o charakterze państwowym. Twórca, dyrektor generalny oraz producent obu dolnośląskich festiwali, Stanisław Dzierniejko, został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Medal został przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako wyraz uznania za wieloletni wkład w rozwój polskiej kultury oraz konsekwentne budowanie unikalnej tożsamości filmowej Dolnego Śląska. Stanisław Dzierniejko od niemal dwóch dekad z powodzeniem łączy środowiska reżyserskie i aktorskie, tworząc jedyne w tej formule wydarzenia festiwalowe w skali kraju.

 Medal dyrektor festiwali odebrał z rąk Wojewody Dolnośląskiej, Anny Żabskiej, która w imieniu rządu złożyła podziękowania za pasję i trud włożony w integrację polskiego środowiska filmowego z mieszkańcami regionu.

– To odznaczenie jest dla mnie niezwykle wzruszającym podsumowaniem dotychczasowej pracy, ale też ogromnym zobowiązaniem na przyszłość. Festiwal tworzymy dla widzów i to ich niesłabnąca obecność oraz wsparcie partnerów dają nam siłę do działania” – podkreślił laureat, dziękując za wyróżnienie.

Stanisław Dzierniejko to animator kultury, dziennikarz, producent filmowy i telewizyjny oraz jedna z kluczowych postaci polskiego środowiska artystycznego. Od dekad związany z Dolnym Śląskiem w unikalny sposób łączy pasję do kina z profesjonalnym zarządzaniem kulturą. 

Swoją drogę zawodową budował jako pionier prywatnego rynku filmowego w Polsce po 1989 roku zajmując się dystrybucją kinową i produkcją. Był inicjatorem powstania Regionalnych Funduszy Filmowych, które zrewolucjonizowały system finansowania produkcji realizowanych w polskich regionach. 

Jako twórca i koordynator Wrocławskiego Filmowego Centrum Seniora (WFCS), realizowanego we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, stworzył nowatorski program integracji przez sztukę. Jego działalność koncentruje się na przełamywaniu barier wiekowych, walce z wykluczeniem oraz budowaniu poczucia własnej wartości u osób 60+ poprzez bezpośredni kontakt z ikonami polskiego kina i teatru.  

Szef FAF i FRF przez wiele lat pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego oraz był wieloletnim członkiem i ekspertem komisji kultury przy Radzie Miejskiej Wrocławia. W ramach tych ról współtworzył strategię rozwoju artystycznego regionu, dbając o dialog między środowiskiem twórczym a administracją publiczną.

Skuteczność Stanisława Dzierniejki jako menedżera została doceniona przez środowiska biznesowe i samorządowe. Jest laureatem nagrody Forbesa „Profesjonalista Roku”. Uhonorowany został także  medalem Merito de Wratislavia”, medalem Zasłużony dla Bystrzycy Kłodzkiej oraz licznymi nagrodami branżowymi.

Triumf filmu „Brat” i wielkie emocje we Wrocławiu! Finał Festiwali Reżyserii i Aktorstwa Filmowego.

14 maja we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia odbyła się uroczysta gala finałowa 19.FRF& 15.FAF. Wydarzenie zorganizowane przez Stanisława Dzierniejkę i jego firmę we współpracy z Miastem Wrocław przyciągnęło tłumy miłośników kina.

Galę z dużą klasą i humorem poprowadził duet aktorski: Gabriela Muskała i Zbigniew Zamachowski.

Niezwykle ważnym momentem było wręczenie Kryształowego Dzika za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej. Statuetkę odebrał mistrz polskiego kina Wojciech Smarzowski, twórca takich filmów jak „Wesele”, „Dom zły”, „Wołyń” czy „Dom dobry”.

– Nie byłoby tego Kryształowego Dzika, gdyby nie ludzie, z którymi miałem przyjemność pracować, aktorzy i ekipa, ponieważ film jest pracą zbiorową – mówił artysta odbierając nagrodę i zażartował: „Kto dostaje Dzika, ten na bankiet szybko zmyka”. 

Najważniejszą nagrodę reżyserską – Złotego Dzika (Grand Prix 19. FRF) im. Janusza Majewskiego – zdobył Maciej Sobieszczański za film „Brat”. Jury w składzie: Feliks Falk, Radosław Piwowarski oraz Waldemar Krzystek podjęło tę decyzję bezdyskusyjnie. 

– To pełna wrażliwości, a zarazem zrealizowana z najwyższym profesjonalizmem reżyserskim, poruszająca i przejmująca opowieść o przyjaźni i miłości, które stanowią jedyną odpowiedź na zło i okrucieństwo życia. Reżyser w znakomity sposób prowadzi swoich bohaterów przez ekranową narrację, bezbłędnie kreśląc ich wzajemne relacje oraz konflikty. Trafne osadzenie postaci w realiach ich świata sprawia, że są oni niezwykle prawdziwi i autentyczni- podkreślił Waldemar Krzystek, przewodniczący jury.

– Nie wiem, czy w przyrodzie występuje takie zjawisko, jak najlepsza reżyseria. Szczerze wątpię. Każdy z nas ma swój głos i sposoby na to, aby opowiadać świat po swojemu. Ale Andrzej Wajda, z którym pracowałem 20 lat, miał takie powiedzenie, że ten reżyser jest najlepszy, który ma szczęście. Ja miałem wielkie szczęście. Bez niego reżyser nie istnieje i bez ludzi, którzy pójdą z nim w ogień, wspaniałych aktorów i ekipy – mówił ze sceny Maciej Sobieszczański.

Reżyser odbierając nagrodę zwrócił się do również nominowanego w tej kategorii Wojciecha Smarzowskiego i jego filmu „Dom dobry”,  podkreślając, że film Smarzowskiego był najważniejszym obrazem  ubiegłego roku w Polsce.

Nagroda im. Piotra Machalicy dla aktora śpiewającego trafiła do rąk Katarzyny Skrzyneckiej, która świętowała 35-lecie pracy artystycznej. Jej wyjątkowy recital z kwartetem muzycznym uwieńczył galę i oficjalnie zamknął tegoroczną, pełną sukcesów edycję festiwalu. 

Partnerami wydarzenia były w tym roku gminy Brzeg Dolny i Bystrzyca Kłodzka, gdzie odbywały się recitale, spotkania autorskie i akcja: aktorzy czytają dzieciom.

Wojciech Smarzowski 2026

Święto kina we Wrocławiu wystartowało! Andrzej Grabowski i Zbigniew Buczkowski uhonorowani.

W sobotni wieczór Wrocław oficjalnie stał się stolicą polskiego filmu. Wypełniona po brzegi sala kongresowa Wrocławskiego Centrum Kongresowego (Hala Stulecia) gościła największe gwiazdy ekranu podczas uroczystej inauguracji dwóch wydarzeń: 15. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa oraz 19. Festiwalu Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego. Galę z dużą dawką swobody i humoru poprowadziła popularna para aktorska: Anna Samusionek i Robert Gonera. Wśród gości na widowni zasiedli m.in. wybitni reżyserzy: Feliks Falk, Radosław Piwowarski oraz Waldemar Krzystek.Najważniejszym momentem wieczoru było wręczenie pierwszych honorowych statuetek:
  • Andrzej Grabowski odebrał Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Aktor, dziękując za wyróżnienie, zacytował Jacka Nicholsona: „Każdy rok, w którym nie umarłem, uważam za udany”.
  • Zbigniew Buczkowski został uhonorowany Platynowym Dzikiem za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Artysta podkreślił, że to dzięki spotkaniom z wielkimi reżyserami na swojej drodze zawodowej jest dzisiaj tym, kim jest.
Podczas gali oficjalnie ogłoszono listy twórców nominowanych do tegorocznych nagród głównych – Złotych Szczeniaków oraz Złotych Dzików. W konkursie o miano najlepszych powalczą m.in. reżyserzy Wojciech Smarzowski, Michał Kwieciński i Emi Buchwald, a o nagrody aktorskie m.in. Agata Kulesza, Agnieszka Grochowska, Tomasz Schuchardt i Eryk Klum. Festiwalowe emocje dopiero się rozkręcają. Już dziś w Kościele św. Maurycego odbędzie się spektakl poetycko-muzyczny „Znak pokoju”, a od poniedziałku ruszają bezpłatne projekcje konkursowe w Multikinie Pasaż Grunwaldzki.
Tegoroczna edycja, organizowana przez Stajko Film we współpracy z Miastem Wrocław, ma szczególny zasięg. Festiwalowe emocje nie ograniczają się jedynie do stolicy Dolnego Śląska. Dzięki współpracy z Miastami Partnerskimi, gwiazdy i wydarzenia towarzyszące zawitają również do: Bystrzycy Kłodzkiej (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury),Brzegu Dolnego (Dolnobrzeski Ośrodek Kultury). Mieszkańcy tych miejscowości będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach autorskich ze Stanisławem Dzierniejką, recitalach Roberta Gonery i Zbigniewa Zamachowskiego oraz wyjątkowych spotkaniach z aktorami.

Wydarzenie potrwa do czwartku, 14 maja, kiedy to podczas Gali Zakończenia wręczone zostaną nagrody główne oraz Kryształowy Dzik dla Wojciecha Smarzowskiego.