IDEA

11. FESTIWAL REŻYSERII FILMOWEJ Wałbrzych 2018

 

Największe w Polsce święto reżyserów.

Przed nami jedenasta  edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej. Doroczne święto filmu, publiczności i reżyserów jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Dolnego Śląska i jedynym w Europie świętem reżyserów. To okazja do prezentacji dobrego kina, spotkań z twórcami i dyskusji artystów z publicznością.
Wydarzenie co roku przyciąga największe postaci świata filmu i gromadzi ogromną widownię. Festiwal ma na celu uhonorowanie najwybitniejszych twórców filmowych i najlepsze dzieła, jak również aktorów, z którymi w opinii reżyserów, najlepiej się współpracuje.

 

Kryształowe Dziki dla najlepszych twórców

Do tej pory na liście laureatów Kryształowego Dzika za całokształt twórczości znaleźli się: Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz, Janusz Zaorski, Wojciech Wójcik, Janusz Majewski, Jerzy Hoffman oraz Feliks Falk.
W tym roku go grona laureatów dołączy kolejny wybitny artysta - Jan Jakub Kolski - reżyserscenarzysta, operator i producent, .twórca takich filmów jak: Jańcio Wodnik (1993), Cudowne miejsce (1994),Szabla od komendanta (1995), Historia kina w Popielawach (1998), Jasminum (2006), Serce, serduszko (2014) czy Las, 4 rano (2016).

Wśród gwiazd nagrodzonych Kryształowym Dzikiem za twórczą współpracę aktora z reżyserem są: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Janusz Gajos, Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Robert Więckiewicz,  a tegoroczną laureatką będzie znakomita polska aktorka Agata Kulesza ( m.in.  Moje pieczone kurczaki ( 2002), Sala samobójców( 2011), Róża ( 2011), Ida( 2013), Pani z przedszkola( 2014), Moje córki krowy (2015),Jestem mordercą( 2016)

 

Spotkania z gwiazdami.

Co roku podczas festiwalu odbywa się konkurs, w którym wyłonieni przez jurorów reżyserzy walczą o statuetkę Złotego Dzika dla najlepszego twórcy obrazu minionego roku. Wśród laureatów Złotych Dzików znajdują się m.in. : Jan Jakub Kolski ( Serce, serduszko 2015r.), Paweł Pawlikowski ( Ida 2014 r.), Marcin Krzyształowicz ( Obława 2013 r.) czy Jerzy Skolimowski ( Cztery noce z Anną 2009 r.). Festiwalowa publiczność ma okazję do spotkań i rozmów z reżyserami, a także aktorami goszczącymi na święcie filmu wśród których byli m.in: Bogusław Linda, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Chyra, Joanna Brodzik, Sonia Bohosiewicz, Arkadiusz Jakubik, Małgorzata Potocka, Robert Gonera, Grażyna Wolszczak, Joanna Liszowska, Renata Dancewicz, Anna Samusionek, Magdalena Shejbal, Janusz Chabior, Zbigniew Zamachowski, Dorota Kamińska, Hanna Śleszyńska, Marta Meszaros, Dorota Kędzierzawska, Stanisław Lenartowicz, Waldemar Krzystek, Marek Krajewski, Ryszard Bugajski, Marcin Krzyształowicz czy Łukasz Palkowski.

Wybitne obrazy polskiego i światowego kina. 

Festiwal Reżyserii Filmowej to wielka uczta dla kinomanów. Co roku w ciągu kilku festiwalowych dni pokazywanych jest kilkadziesiąt filmów polskiego i światowego kina, w tym największe dzieła Roberta Altmana, Billy'ego Wildera, Woody'ego Allena, Martina Scorsese, Olivera Stone’a, Luisa Bunuela, Krzysztofa Kieślowskiego, Romana Polańskiego, a także najnowsze polskie filmy. Festiwal to także okazja by podpowiedzieć, szczególnie młodym ludziom, jak należy odbierać i odczytywać sztukę filmową oraz próba odpowiedzi na pytanie na czym polega fenomen takich reżyserów jak Michelangelo Antonioni, Ingmar Bergman, Federico Fellini, Akira Kurosawa czy też Wojciech Has. Projekcjom filmowym towarzyszą nie tylko spotkania autorskie, ale również recitale, wystawy i warsztaty reżyserskie.

 

h

Stanisław Dzierniejko |  dyrektor i producent FRF:

Festiwal Reżyserii Filmowej jest jedynym na świecie festiwalem, który poświęcony jest ocenie pracy reżysera – najważniejszej osobie na planie filmowym. To reżyser wybiera aktorów, operatora zdjęć, scenarzystę, dźwiękowca, oświetleniowca itd. A następnie musi tchnąć ducha w scenariusz. To reżyser zbiera nagrody za film dobry i to on dostaje cięgi, jeśli film jest zły.
Festiwal ma na celu wprowadzenia widza w świat sztuki reżyserii i przybliżenie sylwetki tych najlepszych.

Jedenasta edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej po raz pierwszy odbędzie się w Wałbrzychu. Swój przyjazd do grodu u podnóża Chełmca zapowiedziało wielu znakomitych reżyserów m.in.: Janusz Majewski, Sylwester Chęciński, Waldemar Krzystek i Janusz Zaorski. Jury konkursu głównego składające się wyłącznie z reżyserów wybierze zwycięzcę, który ich zdaniem zasługuje na miano najlepszego reżysera roku 2017/2018.

Podobnie jak w latach ubiegłych wręczone zostaną dwie nagrody specjalne. Jan Jakub Kolski, wybitny reżyser, twórca takich filmów jak: „Jańcio Wodnik”, , „Serce, serduszko”, “Historia kina w Popielawach”, czy „Jasminum”, odbierze nagrodę za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej.

Laureatką nagrody za twórczą współpracę aktora z reżyserem jest znakomita aktorka Agata Kulesza, która stworzyła wiele niezapomnianych, wybitnych kreacji aktorskich.
Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystych gal rozpoczęcia i zakończenia 11. FRF, które odbędą się w dniu 01 i 06 czerwca o godzinie 19.30 w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Galę poprowadzą Anna Dereszowska i Artur Żmijewski oraz Małgorzata Kożuchowska i Robert Gonera, znakomite pary aktorów, znanych i lubianych.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, nurt reżyserski będzie się ścierał z nurtem aktorskich gwiazd. Do Wałbrzycha przyjadą m.in. Jan Nowicki, Wojciech Pszoniak, Anna Samusionek, Renata Dancewicz, Zbigniew Waleryś.

Oprócz projekcji filmów, na które zapraszamy do kina Apollo, w Starej Kopalni każdego dnia odbywać się będą monodramy, recitale oraz spotkania z artystami.
Mam nadzieję, że nasza propozycja przypadnie Państwu do gustu, że w bogatej ofercie festiwalowej każdy znajdzie coś dla siebie.

Serdecznie zapraszam!

 
 
h

dr Roman Szełemej |  Prezydent Wałbrzycha:

Właściwie zastanawiam się, dlaczego Festiwal Reżyserii Filmowej zawitał do Wałbrzycha tak późno. To miasto jest przez reżyserów i filmowców bardzo lubiane, jesteśmy scenerią dla bardzo wielu realizacji, a to znaczy że jesteśmy także właściwym miejscem dla Festiwalu Reżyserii Filmowej. Mamy wspólne DNA, więzi dotyczące aktorów, reżyserów i całkiem pokaźny dorobek w
 tym zakresie. Dlatego jestem niezwykle zaszczycony możliwością goszczenia  tak znakomitej i znanej imprezy w Wałbrzychu, w Starej Kopalni. Jestem także pełen uznania dla organizatorów, że są w stanie utrzymać ciągłość tak dużej imprezy oraz że stworzyli markowy produkt znany już w całej Polsce.
 
Mam  nadzieję, że wszyscy odwiedzający, goście, uczestnicy warsztatów, będą usatysfakcjonowani nie tylko wysokim poziomem organizacyjnym Festiwalu Reżyserii Filmowej, ale także charakterem i klimatem miejsca w którym się odbywa. Osobiście zaś, cieszę się że będziemy gościć przy tej okazji największe gwiazdy polskiego kina, więc trudno tu nie wspomnieć o ogromnym walorze promocyjnym, jaki dla Wałbrzycha niesie Festiwal Reżyserii Filmowej.
 
Nie pozostaje mi nic innego jak gorąco i serdecznie zaprosić do Wałbrzycha położonego w centrum Sudetów, do pięknej i industrialnej przestrzeni Starej Kopalni oraz życzyć wspaniałych wrażeń.