Podczas uroczystej gali kończącej 19.FRF& 15.FAF miało miejsce wyjątkowe wydarzenie o charakterze państwowym. Twórca, dyrektor generalny oraz producent obu dolnośląskich festiwali, Stanisław Dzierniejko, został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Medal został przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako wyraz uznania za wieloletni wkład w rozwój polskiej kultury oraz konsekwentne budowanie unikalnej tożsamości filmowej Dolnego Śląska. Stanisław Dzierniejko od niemal dwóch dekad z powodzeniem łączy środowiska reżyserskie i aktorskie, tworząc jedyne w tej formule wydarzenia festiwalowe w skali kraju.
Medal dyrektor festiwali odebrał z rąk Wojewody Dolnośląskiej, Anny Żabskiej, która w imieniu rządu złożyła podziękowania za pasję i trud włożony w integrację polskiego środowiska filmowego z mieszkańcami regionu.
– To odznaczenie jest dla mnie niezwykle wzruszającym podsumowaniem dotychczasowej pracy, ale też ogromnym zobowiązaniem na przyszłość. Festiwal tworzymy dla widzów i to ich niesłabnąca obecność oraz wsparcie partnerów dają nam siłę do działania” – podkreślił laureat, dziękując za wyróżnienie.
Stanisław Dzierniejko to animator kultury, dziennikarz, producent filmowy i telewizyjny oraz jedna z kluczowych postaci polskiego środowiska artystycznego. Od dekad związany z Dolnym Śląskiem w unikalny sposób łączy pasję do kina z profesjonalnym zarządzaniem kulturą.
Swoją drogę zawodową budował jako pionier prywatnego rynku filmowego w Polsce po 1989 roku zajmując się dystrybucją kinową i produkcją. Był inicjatorem powstania Regionalnych Funduszy Filmowych, które zrewolucjonizowały system finansowania produkcji realizowanych w polskich regionach.
Jako twórca i koordynator Wrocławskiego Filmowego Centrum Seniora (WFCS), realizowanego we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, stworzył nowatorski program integracji przez sztukę. Jego działalność koncentruje się na przełamywaniu barier wiekowych, walce z wykluczeniem oraz budowaniu poczucia własnej wartości u osób 60+ poprzez bezpośredni kontakt z ikonami polskiego kina i teatru.
Szef FAF i FRF przez wiele lat pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego oraz był wieloletnim członkiem i ekspertem komisji kultury przy Radzie Miejskiej Wrocławia. W ramach tych ról współtworzył strategię rozwoju artystycznego regionu, dbając o dialog między środowiskiem twórczym a administracją publiczną.
Skuteczność Stanisława Dzierniejki jako menedżera została doceniona przez środowiska biznesowe i samorządowe. Jest laureatem nagrody Forbesa „Profesjonalista Roku”. Uhonorowany został także medalem Merito de Wratislavia”, medalem Zasłużony dla Bystrzycy Kłodzkiej oraz licznymi nagrodami branżowymi.

