IDEA

16. FESTIWAL REŻYSERII FILMOWEJ Wrocław 2023

 

Największe w Polsce święto reżyserów.

Przed nami czternasta edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej. Doroczne święto filmu, publiczności i reżyserów jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Dolnego Śląska i jedynym w Europie świętem reżyserów.
To okazja do prezentacji dobrego kina, spotkań z twórcami i dyskusji artystów z publicznością. Wydarzenie co roku przyciąga największe postaci świata filmu i gromadzi ogromną widownię. Festiwal ma na celu uhonorowanie najwybitniejszych twórców filmowych i najlepsze dzieła, jak również aktorów, z którymi w opinii reżyserów, najlepiej się współpracuje.

 

Kryształowe Dziki dla najlepszych twórców

Do tej pory na liście laureatów Kryształowego Dzika za całokształt twórczości znaleźli się: Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz, Janusz Zaorski, Wojciech Wójcik, Janusz Majewski, Jerzy Hoffman oraz Feliks Falk, Jan Jakub Kolski, Marek Koterski, Waldemar Krzystek, Juliusz Machulski i Filip Bajon.
Wśród gwiazd nagrodzonych Kryształowym Dzikiem za twórczą współpracę aktora z reżyserem są: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Janusz Gajos, Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Robert Więckiewicz, Robert Gonera, Agata Kulesza i Andrzej Seweryn, Sonia Bohosiewicz i Wiktor Zborowski.

 

Spotkania z gwiazdami.

Festiwalowa publiczność ma okazję do spotkań i rozmów z reżyserami, a także aktorami goszczącymi na święcie filmu wśród których byli m.in: Bogusław Linda, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Chyra, Joanna Brodzik, Sonia Bohosiewicz, Arkadiusz Jakubik, Małgorzata Potocka, Robert Gonera, Grażyna Wolszczak, Joanna Liszowska, Renata Dancewicz, Anna Samusionek, Magdalena Schejbal, Janusz Chabior, Zbigniew Zamachowski, Dorota Kamińska, Hanna Śleszyńska, Marta Meszaros, Dorota Kędzierzawska, Stanisław Lenartowicz, Waldemar Krzystek, Marek Krajewski, Ryszard Bugajski, Marcin Krzyształowicz czy Łukasz Palkowski.

Wybitne obrazy polskiego i światowego kina. 

Festiwal Reżyserii Filmowej to wielka uczta dla kinomanów. Co roku w ciągu kilku festiwalowych dni pokazywanych jest kilkadziesiąt filmów polskiego i światowego kina, w tym największe dzieła Roberta Altmana, Billy'ego Wildera, Woody'ego Allena, Martina Scorsese, Olivera Stone’a, Luisa Bunuela, Krzysztofa Kieślowskiego, Romana Polańskiego, a także najnowsze polskie filmy. Festiwal to także okazja by podpowiedzieć, szczególnie młodym ludziom, jak należy odbierać i odczytywać sztukę filmową oraz próba odpowiedzi na pytanie na czym polega fenomen takich reżyserów jak Michelangelo Antonioni, Ingmar Bergman, Federico Fellini, Akira Kurosawa czy też Wojciech Has. Projekcjom filmowym towarzyszą nie tylko spotkania autorskie, ale również recitale, wystawy i warsztaty reżyserskie.

 

h

Stanisław Dzierniejko |  dyrektor i producent FRF:

Festiwal Reżyserii Filmowej jest jedynym na świecie festiwalem, który poświęcony jest ocenie pracy reżysera – najważniejszej osobie na planie filmowym. To reżyser wybiera aktorów, operatora zdjęć, scenarzystę, dźwiękowca, oświetleniowca itd. A następnie musi tchnąć ducha w scenariusz. To reżyser zbiera nagrody za film dobry i to on dostaje cięgi, jeśli film jest zły. Festiwal ma na celu wprowadzenia widza w świat sztuki reżyserii i przybliżenie sylwetki tych najlepszych.
Siedemnasta edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej – podobnie jak przed rokiem- odbędzie się wspólnie z Festiwalem Aktorstwa Filmowego. Swój przyjazd do stolicy Dolnego Śląska zapowiedziało wielu znakomitych reżyserów m.in.: Feliks Falk, Filip Bajon, Waldemar Krzystek czy Radosław Piwowarski. Jury konkursu głównego składające się wyłącznie z reżyserów wybierze zwycięzcę, który ich zdaniem zasługuje na miano najlepszego reżysera roku 2023/2024. Do rąk laureata trafi Złoty Dzik- nagroda, która od 2024 r. nosi imię Janusza Majewskiego, zmarłego w styczniu 2024 roku wybitnego reżysera, wieloletniego przyjaciela FRF i przewodniczącego festiwalowego jury.
Co roku podczas wydarzenia wręczane są również dwie nagrody specjalne - za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej oraz za twórczą współpracę aktora z reżyserem.
Mam nadzieję, że nasza propozycja przypadnie Państwu do gustu, a w bogatej ofercie festiwalowej każdy znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszam do Wrocławia miasta spotkań!