DZIKI FESTIWALU REŻYSERII FILMOWEJ ROZDANE!

Agata Kulesza z Kryształowym Dzikiem za twórczą współpracę aktora z reżyserem, Paweł Maślona i Piotr Domalewski ze Złotymi Dzikami za najlepszą reżyserię filmy fabularnego. W Wałbrzychu w środę w nocy zakończył się 11. Festiwal Reżyserii Filmowej. Galę kończącą festiwal poprowadzili Sonia Bohosiewicz i Robert Gonera. W programie artystycznym publiczność mogła podziwiać Wojciecha Pszoniaka w monodramie „Belfer”.

Jury 11. Festiwalu Reżyserii Filmowej w składzie: Janusz Majewski – przewodniczący, Sylwester Chęciński i Waldemar Krzystek tym razem nie było jednomyślne i postanowiło przyznać Grand Prix tegorocznego festiwalu ex aequo dwóm reżyserom. PIOTROWI  DOMALEWSKIEMU  za reżyserię filmu CICHA NOC oraz PAWŁOWI MAŚLONIE za reżyserię filmu ATAK PANIKI. Twórcy ci, jak napisali Jurorzy w uzasadnieniu werdyktu,  „w swojej pracy są bardzo różni, jednak w ocenie Jury wyróżniają się poziomem warsztatu reżyserskiego. Uhonorowanie tylko jednego z nich byłoby – naszym zdaniem- krzywdzące dla oceny pracy twórczej drugiego z reżyserów”.

Reżyser Piotr Domalewski w ocenie Jurorów zbudował obraz przejrzysty, pełny, oparty o najlepsze tradycyjne wzorce, a pokazujący bardzo trudny współczesny świat i ludzi. Twórca ten kreśli obraz swych postaci  z subtelnością i empatią. W swej pracy nie idzie na skróty, a jego opowieść nie ulega pokusie kpiny i jednoznacznej oceny. Zawiera w sobie rodzaj czułości, która pozwala widzowi  utożsamiać się z bohaterami i spojrzeć na nich wielowymiarowo” .

Z kolei nagroda dla PawłaMaślony przyznana została „ za wirtuozerię, inteligencję, dowcip i wykreowanie obrazu postaci – współczesnych bohaterów nowej epoki – oraz za mistrzowskie poprowadzenie wątków, jak również wzbogacenie opowieści o walory nowego języka filmowego”.

Wśród  twórców nominowanych do nagrody Złotego Dzika 2018 za najlepszą reżyserię byli także Dorota Kobiela i Hugh Welchman „Twój Vincent”, Krzysztof Lang „Ach, śpij kochanie”, Łukasz Palkowski „Najlepszy”, Jagoda Szelc „Wieża jasny dzień” oraz Małgorzata Szumowska „Twarz”.

Uroczysta wieczorna gala była ostatnim elementem trwającego od 1 czerwca festiwalu. Wałbrzyska publiczność miała te okazję do spotkania z aktorami Agatą Kuleszą, Małgorzatą Kożuchowską, Janem Nowickim oraz kultowymi reżyserami: Januszem Majewskim, Sylwestrem Chęcińskim, Januszem Zaorskim i Waldemarem Krzystkiem. Poza projekcjami filmowymi i galami z udziałem Artura Żmijewskiego, Agaty Kuleszy,  Anny Dereszowskiej, Soni Bohosiewicz, Wojciecha Pszoniaka i Roberta Gonery, dla publiczności przygotowano owacyjnie przyjęte spektakle Jana Nowickiego „ Lwowska tęsknota” i Zbigniewa Walerysia „Ja jestem Żyd z Wesela”. Młodzież szkolna wzięła udział w warsztatach reżyserskich, których efektem będzie krótki film przygotowany pod okiem reżysera Krzysztofa Pulkowskiego.

Kolejny Festiwal Reżyserii Filmowej za rok. Jak zapowiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, festiwal zostaje w mieście, do którego idealnie pasuje, a który publiczność już pokochała.

 

Posted in Bez kategorii.